Results for The OMM - 27-Oct-2018 - Medium Score

...return to index

Medium Score - Results

  Pos Name Club Category Saturday Sunday Total Total Time Vet % Vet Total FGEN MIL
Certificate 1st Jon Davies/Bryony Halcrow   MIX 490 (1) 530 (1) 1020 10:58:34          
Certificate 2nd Iain Stamp/Steven Fenney Walton Chasers Orienteers/Stone Masters Marathoner M 480 (2) 420 (4) 900 10:29:15          
Certificate 3rd Caspian James/Simon Reynolds   M 442 (3) 414 (7) 856 11:10:59          
Certificate 4th Jack Forrest/Adam Forrest Masanga UK M 420 (5) 430 (3) 850 10:42:26       G  
Certificate 5th Martyn Dudley/Simon Barnett Tring RC M 430 (4) 410 (8) 840 10:16:12          
Certificate 6th Dave Aldridge/Tim Aldridge   M 398 (10) 440 (2) 838 10:55:50          
Certificate 7th Christopher Argles/Edward Arrgles   M 410 (7) 410 (11) 820 10:35:53          
Certificate 8th Paulius Maciulevicius/Mindaugas Kuprionis KTUG Alumni M 390 (11) 420 (6) 810 10:12:06          
Certificate 9th Hamish Waring/Celia Waring   MIX 400 (9) 410 (9) 810 10:26:20          
Certificate 10th James Mackeddie/Tom Hill Lost is Found M 410 (6) 380 (17) 790 10:25:34          
Certificate 11th Will Ames/Ed Ames Dartmoor Runners M 408 (8) 380 (18) 788 10:53:16          
Certificate 12th Ryan Perkins/Grant Kennedy   M 360 (20) 410 (10) 770 09:32:20          
Certificate 13th Richard Page/Rob Harwood   M 370 (17) 390 (14) 760 10:14:35          
Certificate 14th Jon Croome/Rob Parkinson Dartmoor Runners M 360 (28) 400 (12) 760 10:48:54 62 17 889    
Certificate 15th Jim Paxman/Lewis Aston Dark Peak Fell Runners M 380 (12) 360 (23) 740 10:16:23 60 15 851    
Certificate 16th Darren Parker/Chris Pearson Cumberland Fell Runners M 350 (38) 390 (15) 740 10:47:45 55 10 814    
Certificate 17th Simon Evans/Andrew Biffen   M 318 (63) 420 (5) 738 11:48:24          
Certificate 18th Rob Horton/Kirsty Horton Felinfach Flyers MIX 360 (24) 370 (20) 730 10:44:29          
Certificate 19th Stuart Pitches/Peter Dunbavin Saunton Sands Surf Lifesaving Club M 330 (48) 390 (13) 720 10:37:40 53 8 777    
Certificate 20th Max Tindal/Alex Griffiths   M 350 (30) 350 (24) 700 09:59:50          
Certificate 21st Leonie Goodwin/Simon Goodwin   MIX 360 (21) 340 (26) 700 10:11:25          
Certificate 22nd Ian Stevens/Joe Dean   M 380 (14) 320 (33) 700 10:28:38          
Certificate 23rd Angela Modica/Spencer Modica Mudkickers MIX 360 (26) 336 (29) 696 10:57:47 56 11 773    
Certificate 24th Jackie Scarf/Annie Milner CVFR/Wharfedale F 302 (72) 390 (16) 692 11:03:11 66 21 837    
Certificate 25th Tom Bisset/Alasdair Bisset   M 320 (62) 370 (19) 690 11:14:09          
Certificate 26th Richard Best/James Best Masanga UK MM Challenge, James and Richard M 320 (59) 360 (22) 680 10:34:47       G  
Certificate 27th Rory Shannon/Edward Riches GSUOTC/JWTC M 354 (29) 320 (34) 674 10:52:26          
Certificate 28th David Currie/Christine Currie Southampton Orienteering Club MIX 380 (13) 290 (47) 670 10:15:49          
Certificate 29th Steven Ardern/Adrian Chewter   M 350 (36) 320 (36) 670 10:50:36          
Certificate 30th Steve Macha/David Macha Boalloy rc M 360 (22) 300 (44) 660 10:41:37 55 10 726    
Certificate 31st Simon David Nurse/Julian Carter Singleminded M 370 (18) 286 (51) 656 10:59:54 51 6 695    
Certificate 32nd Paul Richardson/Marcus Smith   M 340 (40) 310 (38) 650 10:05:46          
Certificate 33rd Dave Kingham/Charles Daniel TVOC/BOK M 376 (16) 270 (57) 646 11:05:38 62 17 756    
Certificate 34th David Stewart-Watson/Sophie Bunn   MIX 320 (54) 322 (31) 642 10:53:30          
Certificate 35th Adam Burgess/Andrew Hay Shock and Awe M 320 (61) 322 (30) 642 11:02:28          
Certificate 36th Henry Young/Sean Shields   M 350 (32) 290 (45) 640 09:58:04          
Certificate 37th Matthew Christmas/Paris Halkes Wellstead   M 270 (118) 370 (21) 640 10:45:04          
Certificate 38th Kathryn Pritchard/David Pritchard Clapham Chasers MIX 320 (56) 320 (37) 640 10:54:53       G  
Certificate 39th Ian Hugh Jones/Lawrence Stretton Jones NGOC/University of Bristol M 330 (49) 310 (40) 640 11:06:53       G  
Certificate 40th Peter Stagg/Harry Stagg Bristol Orienteering Club M 362 (19) 270 (53) 632 10:23:18       G  
Certificate 41st Andrew Hunt/Toby White   M 340 (41) 290 (46) 630 10:11:36 57 12 706    
Certificate 42nd Chris Ainsworth/Andy Hicks   M 330 (45) 300 (43) 630 10:39:02 66 21 762    
Certificate 43rd Matt Perry/Daniel Poole Ventongoonearlgimps M 280 (99) 340 (27) 620 09:40:16          
Certificate 44th Jim Hardcastle/Mark Wigley Clevedon Athletic Club M 350 (33) 270 (54) 620 09:57:33 48 3 639    
Certificate 45th Sam Oddie/Jack Day   M 350 (34) 270 (58) 620 10:32:56          
Certificate 46th Christian Pohl/James Fraser   M 380 (15) 240 (91) 620 10:52:04          
Certificate 47th David Hellard/Ross MacDonald   M 276 (104) 344 (25) 620 11:49:00          
Certificate 48th Lawrence Jones/Alan Duncan   M 292 (84) 320 (32) 612 11:09:49 66 21 740    
Certificate 49th Oliver Roberts/Dan Cade Dark Peak M 360 (27) 250 (63) 610 10:16:07          
Certificate 50th Rob Carver/Calum Sowden Business Brunchers M 360 (23) 250 (64) 610 10:19:40          
Certificate 51st Jim Bird/John Mccowliff   M 290 (88) 320 (35) 610 10:33:45          
Certificate 52nd Neil Speers/Andrew Pitcher Dartford Orienteering Klubb M 300 (80) 310 (42) 610 11:14:16 54 9 665    
Certificate 53rd Steven Epstein/Adam Townley   M 350 (31) 250 (67) 600 10:01:40          
Certificate 54th Jacob Sharpe/Chris Emery   M 308 (70) 290 (50) 598 10:46:22          
Certificate 55th Donald Cumming/Nick Helm   M 360 (25) 230 (96) 590 09:59:25          
Certificate 56th James Anderson/Ciron Edwards   M 350 (35) 240 (89) 590 10:28:58          
Certificate 57th Matthew Heywood/Tim Baker Derwent Runners (Derby)/Ilfracombe Running Club M 298 (82) 290 (49) 588 10:49:37          
Certificate 58th Duncan Wardley/Chris Turner   M 276 (105) 310 (39) 586 11:49:38 54 9 639    
Certificate 59th Jean Sellar/Islay Sellar   F 320 (53) 262 (59) 582 10:30:18          
Certificate 60th Andy Mcdowall/Dan Case Dartmoor Search & Rescue Team, Plymouth M 310 (68) 270 (56) 580 10:15:03          
Certificate 61st Paul Hunt/Amelia Hunt Goyt Valley Striders M 340 (43) 240 (84) 580 10:27:43       G  
Certificate 62nd Clive Tant/Martin Sellens Essex Stragglers Orienteering Society M 340 (42) 240 (90) 580 10:42:09 66 21 701    
Certificate 63rd Matt Grant/Sarah Francis SN Orienteering club. MIX 330 (47) 250 (71) 580 10:45:49          
Certificate 64th Charles Whewell/Ben Adams   M 286 (95) 290 (48) 576 11:45:53          
Certificate 65th Simon Thacker/Nigel Thacker   M 316 (64) 250 (68) 566 10:40:00          
Certificate 66th Andy Fry/Simon Kingston   M 322 (50) 240 (75) 562 10:54:59          
Certificate 67th Andy Buck/David Parry Steel City Striders M 330 (44) 230 (98) 560 09:43:09 67 22 684    
Certificate 68th Douglas Braidwood/Anna Buckingham St Albans Striders MIX 330 (46) 230 (101) 560 10:27:42          
Certificate 69th Lorna Templeton/Peter Marshall   MIX 350 (37) 210 (130) 560 10:33:44 56 11 622    
Certificate 70th Dara Patrick/Andrew Hudson   M 310 (65) 240 (81) 550 09:39:56          
Certificate 71st Chris Coutts/Craig Brooks   M 310 (67) 240 (77) 550 09:58:59          
Certificate 72nd Cameron Clements-Hunt/Tim Helliwell Masanga UK Team M 300 (75) 250 (66) 550 10:24:32          
Certificate 73rd Geraint Lee/Jayne Lee   MIX 300 (81) 250 (69) 550 10:50:19          
Certificate 74th John Hayes/Martyn Pegg Ilkley Harriers/East Lothian Orienteers M 290 (90) 250 (65) 540 10:16:18 50 5 568    
Certificate 75th Jade Bowling/Louisa Bateman Lancaster & Sheffield Uni Mountaineering Clubs F 290 (86) 250 (70) 540 10:16:55          
Certificate 76th Jenny Yate/Alun Wood Mynydd Du MIX 348 (39) 192 (150) 540 11:33:54          
Certificate 77th James Pollock/Russell Barker   M 274 (106) 260 (61) 534 10:46:07          
Certificate 78th Tessa Wardley/Caroline Knox RPAC F 300 (78) 234 (95) 534 11:06:40 59 14 609    
Certificate 79th Sarah Roscoe/Amy Macfarlane Kong Running F 292 (83) 240 (88) 532 11:00:05          
Certificate 80th George Rich/Val Ismaili University of Bristol Expedition Society M 270 (116) 260 (60) 530 10:02:58          
Certificate 81st Charles Hill/Richard Hill Mornington Chasers M 280 (102) 250 (62) 530 10:53:13 51 6 562    
Certificate 82nd John Dallinson/Danielle Stanning FRA MIX 210 (186) 310 (41) 520 10:09:10       G  
Certificate 83rd Patrick Staunton/Eamon Staunton Wimborne Orienteers M 320 (60) 200 (141) 520 10:13:10       G  
Certificate 84th Jake Hodgetts/Jay Smith Team Kira M 310 (69) 210 (129) 520 10:22:41       G  
Certificate 85th Nick Davies/Kay Gillett Eton Manor AC MIX 270 (112) 250 (72) 520 10:34:34          
Certificate 86th Dave Garner/Michelle Fuller Todmorden Harriers MIX 280 (101) 240 (93) 520 10:43:39 57 12 583    
Certificate 87th Alex Copping/Otto Copping Teambath AC M 242 (144) 270 (55) 512 11:02:09       G  
Certificate 88th Rob Kohler/George Kohler Dartmoor Runners M 270 (117) 240 (73) 510 09:37:14       G  
Certificate 89th Robert Bryant/Andrew Arnall   M 290 (91) 220 (108) 510 10:27:22       G  
Certificate 90th Tom Williams/Simon Carlon   M 266 (124) 240 (76) 506 10:37:03          
Certificate 91st Paul Watson/Dave Rooke   M 320 (51) 180 (164) 500 09:11:27          
Certificate 92nd Chloe Brown/Thomas Walton Howgill Harrier/Oxford University MIX 290 (87) 210 (122) 500 10:09:00          
Certificate 93rd Malcolm Cochrane/David Buckley   M 260 (134) 240 (87) 500 10:27:51 58 13 565    
Certificate 94th John Garman/Adrian Dupuy   M 284 (96) 210 (121) 494 10:27:50          
Certificate 95th Ian Macklin/Andrew Stott Mynyddwyr de Cymru M 154 (220) 340 (28) 494 12:39:42 59 14 564    
Certificate 96th Adrian Edwards/Richard Hill Quantock Orienteers M 302 (71) 190 (152) 492 10:16:43          
Certificate 97th Thomas Georgiou/Nicholas Georgiou Team Cyprus M 290 (94) 202 (132) 492 11:06:31          
Certificate 98th Paul Simpson/Christopher Horner Bowland Fell Runners/Garstang running club M 250 (139) 240 (79) 490 09:21:53          
Certificate 99th Guy Balmer/Dan Hooton   M 290 (93) 200 (134) 490 09:42:53 47 2 500    
Certificate 100th Miriam Dobson/Tom Drysdale   MIX 250 (141) 240 (85) 490 10:07:46          
Certificate 101st Simon Jones/Sara Jones   MIX 290 (92) 200 (142) 490 10:09:56 60 15 564    
Certificate 102nd Steve Rose/Simon Applebee Dartmoor Search & Rescue Team Plymouth M 270 (119) 220 (107) 490 10:14:57          
Certificate 103rd Mark Parrott/Thomas Parrott   M 300 (79) 190 (156) 490 10:24:36       G  
Certificate 104th Andrew Derrick/Samantha Prior/Lisa Blair Saxons OC MIX 300 (74) 190 (160) 490 10:31:07          
Certificate 105th Michael Murray/James Watson Petts Wood Runners/BMC M 270 (121) 220 (111) 490 10:44:22          
Certificate 106th Lucy Bradbury/Cara Armstrong University of Sheffield Mountaineering Club F 278 (103) 210 (127) 488 10:48:57          
Certificate 107th Alan Davies/Sian Davies   MIX 270 (115) 214 (112) 484 10:33:42       G  
Certificate 108th Peter Ellis/Jell Ellis Totton Running club M 282 (97) 200 (148) 482 10:49:00 60 15 554    
Certificate 109th Jonathan Riley/Matthew Hilton Ageing Pineapples M 282 (98) 200 (145) 482 10:55:24          
Certificate 110th David Monge Garcia/Dan Murdoch Ilfracombe Running Club M 270 (110) 210 (118) 480 09:43:53          
Certificate 111th Alastair Bramwell/Harriet Bramwell   MIX 270 (114) 210 (120) 480 09:51:42       G  
Certificate 112th Jack Davy/Andrew Strachan Manchester Triathlon Club / The Mountain Club M 260 (129) 220 (109) 480 10:06:32          
Certificate 113th Chris Lates/Raymond Wren Border Liners Orienteering M 258 (137) 220 (110) 478 11:01:48 78 33 636    
Certificate 114th Nigel Davison/David Carter Royston Runners M 300 (77) 170 (174) 470 09:41:46          
Certificate 115th Laura Jane Winter/Sally Vernon   F 260 (131) 210 (123) 470 09:55:28          
Certificate 116th Chris Ridley-Smith/Nils Delava   M 320 (55) 150 (199) 470 10:04:33          
Certificate 117th Adam Lowe/Graham Ramsden Wakefield Triathlon/Claro Orienteers M 260 (135) 210 (126) 470 10:29:01 55 10 517    
Certificate 118th Edward Mawby/Simon Clarke   M 260 (136) 210 (124) 470 10:39:32          
Certificate 119th Tom Hutchison/Andy Mullett Team Bath AC M 320 (58) 150 (204) 470 10:42:55 65 20 564    
Certificate 120th Colin Mcclean/Jim Weeden Army M 236 (160) 230 (100) 466 11:08:59 50 5 490    
Certificate 121st James Mcginn/Benedict Ryan   M 252 (138) 210 (131) 462 10:57:08 46 1 467    
Certificate 122nd Tim Rea/Oliver Lewis   M 232 (161) 230 (103) 462 11:24:32          
Certificate 123rd Antony Parker/John Perry   M 260 (127) 200 (138) 460 09:10:21          
Certificate 124th Edmund Doyle/Anna Doyle   MIX 270 (107) 190 (153) 460 09:22:52       G  
Certificate 125th Imme Davies/Mark Davies Hay Hotfooter MIX 310 (66) 150 (200) 460 09:50:00 60 15 530 G  
Certificate 126th Stuart Holloway/Ruth Thom Team Struth MIX 320 (57) 140 (211) 460 09:51:47          
Certificate 127th Lewis Johnston/Andrew Blanshard Warrington Road Runners M 300 (73) 160 (194) 460 10:11:20          
Certificate 128th Robert Taylor/Roger Ashby Pennine Fell Runners M 270 (120) 190 (161) 460 10:41:53 75 30 598    
Certificate 129th Wes Crutcher/Wayne Crutcher Lost and Found M 230 (163) 220 (104) 450 09:13:20          
Certificate 130th Chris Day/Naomi Day   MIX 240 (150) 210 (119) 450 09:29:16       G  
Certificate 131st Nigel Whitcher/James Farr Stubbington green runners M 270 (109) 180 (166) 450 09:43:39          
Certificate 132nd Steven Shaw/Peter Gray   M 290 (85) 160 (196) 450 09:49:43          
Certificate 133rd Henry Morgan/James Gartside Team Noodle M 250 (140) 200 (144) 450 09:50:19          
Certificate 134th Stuart Smith/Vassos Alexander Hunters Bog Trotters Club/Radio 2 M 280 (100) 170 (182) 450 10:00:49          
Certificate 135th Karen Bumby/Timothy Bumby South Devon Athletics Club MIX 210 (188) 240 (78) 450 10:17:39          
Certificate 136th Tom Farrand/Jon Seddon   M 240 (159) 210 (115) 450 10:22:31          
Certificate 137th Oliver Cowan/Matthew Stafford   M 210 (187) 240 (86) 450 10:27:24          
Certificate 138th James Davies/Thomas Baikie   M 290 (89) 160 (197) 450 11:11:29          
Certificate 139th Ben Savage/Helen Casey   MIX 230 (167) 210 (116) 440 09:38:12          
Certificate 140th Ian Harryman/Steve Harryman melksham adventure unit M 240 (151) 200 (143) 440 09:41:56 52 7 471    
Certificate 141st Helen Adams/David Adams North Yorkshire Scouts MIX 270 (108) 170 (187) 440 09:42:52 62 17 515    
Certificate 142nd Roberta Giubilini/Samuel Reynolds Adatto   MIX 260 (128) 180 (167) 440 09:50:52          
Certificate 143rd Stuart Hay/Michael Hirst HM Forces M 320 (52) 120 (228) 440 10:03:47          
Certificate 144th James Mulcahy/Chris Marsh   M 160 (217) 280 (52) 440 10:39:19          
Certificate 145th Andy Fagg/Catherine Fagg Town & Harriers MIX 300 (76) 140 (215) 440 10:49:15 74 29 568    
Certificate 146th Sophia Cheng/Brett Ffitch   MIX 246 (143) 190 (151) 436 10:32:01          
Certificate 147th Andrew Sumner/Paul Challender Pensby Runners M 264 (126) 170 (185) 434 10:38:46          
Certificate 148th Chris O'Dell/Marc Davis   M 230 (173) 200 (136) 430 09:55:18          
Certificate 149th Robert East/Richard Vaas Heading for 100 M 240 (156) 190 (157) 430 10:22:22 52 7 460    
Certificate 150th Charles Gook/Samuel Gook BADO M 206 (191) 220 (105) 426 10:56:10       G  
Certificate 151st Duncan Marsh/Chris Adams   M 194 (204) 230 (102) 424 11:57:51 47 2 433    
Certificate 152nd James Millington/Peter Deeks   M 222 (176) 200 (146) 422 10:40:09          
Certificate 153rd Jemma Nurse/Carol Miller Les Croupiers Running Club F 260 (130) 160 (192) 420 09:32:04 65 20 504    
Certificate 154th Simon Howarth/Simon Kirby   M 210 (189) 210 (114) 420 09:53:35 54 9 458    
Certificate 155th Simon Bullock/Steve Impey   M 270 (122) 150 (203) 420 10:43:58          
Certificate 156th Phil Jones/Stuart Elmes NGOC M 206 (190) 210 (125) 416 10:32:02 46 1 420    
Certificate 157th Danny Watson/Daniel Ford   M 194 (203) 220 (106) 414 10:45:48          
Certificate 158th Neil Palmer/Sarah Kitching Keighley & Craven AC MIX 264 (125) 150 (205) 414 11:01:55          
Certificate 159th Kevan Latham/Sian Calow SELOC/DEE Orienteers MIX 174 (210) 240 (94) 414 11:44:44 66 21 501    
Certificate 160th Michael Cope/Vivienne Tuck Mynydd Du MIX 220 (179) 192 (149) 412 10:16:40          
Certificate 161st Nick Doyle/Luke Dixon MOD/PepsiCo M 240 (145) 170 (171) 410 07:45:03          
Certificate 162nd Peter Lawless/Keith Maclean-Martin   M 240 (146) 170 (175) 410 08:29:09          
Certificate 163rd Paul Smith/John Price hay hot footers M 240 (147) 170 (173) 410 08:39:20          
Certificate 164th Rory Rule/Arthur Redhead Masanga UK M 240 (158) 170 (168) 410 09:00:32          
Certificate 165th Andy Parsons/Iain Dixon Humberside Police M 210 (184) 200 (139) 410 09:23:13 51 6 435    
Certificate 166th Hywel Watkin/Alan Parry   M 240 (152) 170 (179) 410 09:24:45 64 19 488    
Certificate 167th Daniel Charlesworth/Steven Round   M 240 (149) 170 (188) 410 09:50:58          
Certificate 168th Pete Porter/Paddy Brodie   M 240 (154) 170 (189) 410 10:14:41 49 4 427    
Certificate 169th Victoria Hatch/Sophie Pružina Lancaster University Mountaineering Club F 200 (197) 210 (128) 410 10:14:52          
Certificate 170th Gary Tubridy/Norman Wright wells city harrier/Mendip Hash House Harriers M 200 (201) 210 (117) 410 11:13:00 63 18 484    
Certificate 171st Mike Jeavons/Paul Marie   M 218 (183) 190 (154) 408 10:57:11 51 6 432    
Certificate 172nd Tao Deards/Geoffrey Smart   MIX 230 (162) 170 (169) 400 07:44:28          
Certificate 173rd Victoria Gaunt/Olivia Gokhale   F 230 (168) 170 (184) 400 09:42:51          
Certificate 174th Georgina Hatton/Jennifer Hatton   F 230 (169) 170 (183) 400 09:44:30          
Certificate 175th Adrian Royston/Richard Widdowson   M 230 (172) 170 (178) 400 09:53:48 46 1 404    
Certificate 176th Robin Frost/Keith Stewart   M 220 (181) 180 (165) 400 11:00:13 52 7 428    
Certificate 177th Richard White/Meriel White   MIX 152 (221) 240 (80) 392 10:29:14          
Certificate 178th Roderick Smart/Phillip Caswell   M 270 (111) 120 (223) 390 09:33:59 57 12 436    
Certificate 179th Nigel Crompton/Pat Peers Pensby Runners MIX 200 (195) 190 (158) 390 09:56:05 67 22 476    
Certificate 180th Pietro Andrianopoli/Tanya Raab Project Awesome MIX 230 (170) 160 (195) 390 09:59:53          
Certificate 181st Derek Fryer/Lucy Fryer LOC/AROS MIX 270 (113) 120 (227) 390 10:01:05       G  
Certificate 182nd Helena Gleeson/Alice Downes   F 148 (223) 240 (82) 388 10:51:56 60 15 446    
Certificate 183rd Ewan Wilson/Bruce Kilpatrick   M 184 (205) 200 (133) 384 09:37:42          
Certificate 184th Jeremy Peach/Christopher Peach Team Peach M 194 (202) 190 (159) 384 10:42:17          
Certificate 185th Lee Caves/Paul White Centurion RC M 142 (224) 240 (74) 382 10:22:03          
Certificate 186th Annabelle Charman/Mark Coleman   MIX 240 (155) 140 (209) 380 09:23:37          
Certificate 187th Rupert Aspey/Catherine Aspey   MIX 220 (180) 160 (191) 380 09:29:06 59 14 433    
Certificate 188th Phil Ward/Graham Hey   M 178 (208) 200 (147) 378 11:29:03 75 30 491    
Certificate 189th Justin Neal/David Derry   M 136 (226) 240 (83) 376 12:16:18 51 6 398    
Certificate 190th Andrew Cleave/David Graham Wickwar Wunners M 224 (175) 150 (198) 374 09:36:17 61 16 434    
Certificate 191st David Casey/Andrew Jackson   M 184 (206) 190 (155) 374 10:52:11 53 8 404    
Certificate 192nd Elizabeth Green/Katherine Walker Weston AC, FRA F 200 (192) 170 (176) 370 08:42:48 84 39 514 G  
Certificate 193rd Rob Munday/David Wearn Findarace M 230 (165) 140 (208) 370 09:10:59          
Certificate 194th Alexandra Whiting/Ailene Barclay   F 230 (164) 140 (210) 370 09:20:11          
Certificate 195th Ines Braun/Simon Jones Dorset Doddlers/Hook Norton Harriers MIX 240 (148) 130 (218) 370 09:22:36 66 21 447    
Certificate 196th Patricia Mccarthy/Rose Waterman Tri-Anglia triathlon club F 240 (153) 130 (217) 370 09:28:49          
Certificate 197th Helen Mcmillan/Nicola Wong Masanga UK F 230 (174) 140 (212) 370 10:24:09          
Certificate 198th Austin Hunt/Stephen Hunt Masangauk M 270 (123) 96 (235) 366 11:18:22          
Certificate 199th Sean Day/Lewis Fitzgerald   M 162 (214) 200 (137) 362 10:43:36          
Certificate 200th Robert John Keast/Lorraine Croome Exmouth Harriers MIX 200 (193) 160 (193) 360 09:25:37 62 17 421    
Certificate 201st David Billingham/Liam Bray   M 260 (132) 100 (232) 360 09:55:45          
Certificate 202nd Will Bickerton/Kerri Mcbride   MIX 130 (228) 230 (97) 360 10:06:30          
Certificate 203rd Barney Miller/Jacob Miller Miller TIme M 230 (166) 130 (220) 360 10:53:10          
Certificate 204th Ian White/Anissia Halwyn   MIX 172 (211) 182 (163) 354 11:41:36       G  
Certificate 205th Philip Evason/Rachel Evason Wimborne orienteers MIX 200 (196) 150 (202) 350 10:23:50 66 21 424    
Certificate 206th Craig Sweeting/Seb Sweeting Sweeting M 240 (157) 108 (229) 348 11:13:23       G  
Certificate 207th Steven Hemingway/Darren Taafe HemiTaafi M 176 (209) 170 (186) 346 10:59:30 59 14 395    
Certificate 208th Tom Kemp/Susan Kemp MPP MIX 116 (231) 230 (99) 346 11:12:07          
Certificate 209th Jake Dray/Steve Gokhale   M 180 (207) 160 (190) 340 09:57:53          
Certificate 210th Rebecca Dudley/Jessie Lewis Midnight runners F 210 (185) 130 (219) 340 09:59:46          
Certificate 211th Jon Richardson/Cassie Richardson   MIX 162 (215) 170 (172) 332 10:44:54          
Certificate 212th James Seed/David Randall   M 230 (171) 102 (230) 332 10:47:48          
Certificate 213th Owen Dawes/Ian Dawes   M 160 (216) 170 (181) 330 08:33:11          
Certificate 214th Nathan Welch/Mike Mulholland Loyalty Logistix Ltd M 248 (142) 80 (238) 328 11:39:32          
Certificate 215th Rob Mills/Jake Gilmore KNOBOC M 152 (222) 170 (170) 322 09:34:44 53 8 348    
Certificate 216th Will Pakes-Geddes/Dom Haigh Wiggle/Team Haigh M 200 (194) 120 (222) 320 09:14:26          
Certificate 217th Ilana Wigfield/Joanna Thompson The Penelope Pitstops F 200 (198) 120 (225) 320 10:01:52 69 24 397    
Certificate 218th Annabel Harford/Rebecca Tarling   F 200 (199) 120 (226) 320 10:02:16          
Certificate 219th James Slaughter/Stephen Slaughter   M 220 (178) 98 (234) 318 10:18:07          
Certificate 220th Benjamin Lewis/Michael Bonallie LUUOC M 78 (236) 240 (92) 318 12:10:56          
Certificate 221st Edward Bailey/James Lawless   M 114 (232) 200 (135) 314 10:40:00          
Certificate 222nd Tom Pollak/Chris Jones   M 170 (212) 140 (207) 310 08:27:03          
Certificate 223rd Sarah Kelly/Lorraine Osborne Masanga UK Team F 156 (219) 140 (213) 296 11:11:12 67 22 361    
Certificate 224th Hideki Mori/Yusaku Furuhashi Seaweed Japan M 108 (233) 170 (177) 278 09:58:09          
Certificate 225th David Roberts/Darren Moore   M 124 (230) 150 (201) 274 11:03:11 51 6 290    
Certificate 226th Alun Beckett/Huw Beckett   M 64 (237) 210 (113) 274 11:13:58          
Certificate 227th Christopher Burke/Shaun Burke   M 130 (229) 140 (206) 270 09:21:33          
Certificate 228th David Belchamber/Aaron Belchamber   M 130 (227) 140 (214) 270 10:03:57       G  
Certificate 229th Sue Slack/Sally Brown Pickering Running Club F 158 (218) 90 (236) 248 10:48:20 70 25 311    
Certificate 230th Emma Harris/Heidi Parsons   F 140 (225) 100 (231) 240 09:07:59          
Certificate 231st Emma Burnett/Nia Harries   F 100 (234) 140 (216) 240 10:01:15          
Certificate 232nd Morten Lindholm/Jonaton Sparks World Challenge Expeditions M 200 (200) 40 (240) 240 10:02:31          
Certificate 233rd Mike Skehel/Georgina Berry BAOC MIX 218 (182) 0 (243) 218 08:27:47       G  
Certificate 234th Ellen Docherty/Clare Cummings Rockhoppers Mountaineering Club F 96 (235) 120 (221) 216 09:54:06          
Certificate 235th Iain Povey/Karen Povey Bentham Beagles MIX 42 (239) 170 (180) 212 10:54:33 65 20 254    
Certificate 236th Mark Jennings/Mike Moorcroft Chichester Runners M 170 (213) 10 (241) 180 09:56:16          
Certificate 237th Francis Young/Ub Holmgaard Team Youngaard MIX 58 (238) 100 (233) 158 11:20:31          
Certificate 238th achim arnold/Toby Cambray   M -66 (242) 186 (162) 120 13:13:38          
Certificate 239th Simon Piron/Gemma Piron   MIX -40 (241) 120 (224) 80 11:44:28          
Certificate 240th Edward Collier-Jones/Stephen Collier Kennington Harriers M 0 (240) 50 (239) 50 10:56:49       G  
Certificate 241st Andrew Bryden/Andrew Jackson   M -72 (243) 80 (237) 8 12:48:40          
Certificate 242nd Gordon Macdonald/Andrew Macdonald   M -142 (244) 0 (242) -142 10:20:03          
    Richad Perrett/Tim Brook   M -   200 (140) - - 49 4 -    
    Rob Faulconer/Michael Wall   M 260 (133) -   - -     -    
    Sarah Jones/Robin Carter Dartmoor Runners F 220 (177) -   - - 68 23 -    
    Mark Davies/Mike Allen Connect to Africa M -204 (245) -   - -     -    
    Malcolm Campbell/Liz Campbell Masterplan Adventure MIX mF   -   - - 74 29 -    
    Anthony Hopkins/Claire Jasper   MIX mF   -   - -     -    
    Andrew Meager/Justin Yates   M mF   -   - -     -